O reviji
Revija je namenjena razširjanju znanstvenih in strokovnih dognanj ter obravnavi problemov urejanja prostora v Sloveniji in tujini. V reviji so objavljeni prispevki z različnimi »prostorskimi« temami, iz različnih znanstvenih ved in disciplin (npr. urbanizem, arhitektura, krajinska arhitektura, geografija, geodezija, sociologija, ekonomija ipd.), ki sledijo znanstvenemu in profesionalnemu zanimanju avtorjev za:
- prostorsko načrtovanje,
- urbanistično načrtovanje in oblikovanje,
- krajinsko načrtovanje in oblikovanje,
- urbano prenovo,
- upravljanje urbanih območij,
- regionalni razvoj,
- varstvo naravne in kulturne dediščine,
- varstvo okolja,
- informatiko na področju urejanja prostora,
- stanovanjske študije,
- prometne študije,
- demografske študije za potrebe prostorskega načrtovanja,
- dostopnost za funkcionalno ovirane itd.
Urbani izziv izhaja od leta 1989 in je nadaljevanje revije Informacijski bilten Urbanističnega inštituta SRS, ki je izhajala v letih 1977–1984. Prva številka revije Urbani izziv je bila izdana ob 30 letnici obstoja Urbanističnega inštituta. Med svojim izdajanjem je revija postala vodilna slovenska periodična publikacija pri razširjanju znanstvenih in strokovnih dognanj ter obravnavi problemov urejanja prostora doma in v tujini. Kljub družboslovni tematiki je usmerjenost revije interdisciplinarna in omogoča razvijanje strokovnih in znanstvenih področij v nove smeri, s tem pa poglabjanje, širjenje, plemenitenje in sinergijo znanj.
Pogostnost izhajanja
Na leto izideta dve številki. Prva številka izide junija, druga decembra. Poleg rednih številk izhajajo tudi t. i. posebne izdaje.
Jezik
Urbani izziv je dvojezična revija – vsi prispevki so objavljeni v slovenskem in angleškem jeziku.
Sestav
Urbani izziv se vsebinsko deli na dva dela:
V prvem (daljšem) delu so objavljeni izvirni in pregledni znanstveni članki. V tem delu so objavljeni tudi prispevki, ki predstavljajo metode in tehnike, vendar spadajo v enega od navedenih tipov prispevkov.
Drugi (krajši) del je namenjen objavi recenzij, predstavitvam (npr. knjig, projektov, dogodkov, predavanj, konferenc itd.), knjižničnim informacijam idr.
Kakovostno dvojno recenziranje
Prispevki, ki so objavljeni v prvem delu revije (Članki), so recenzirani anonimno (dvojna slepa recenzija). Vsak članek recenzirata dva recenzenta, uveljavljena v domačem in v tujih znanstvenih okoljih, kar zagotavlja kakovosten in nepristranski pregled člankov. Prispevkov, ki so objavljeni v drugem delu revije (Predstavitve in informacije), ne recenziramo.
Odprti dostop in velika vidnost revije
Urbani izziv je revija z odprtim dostopom, vsi objavljeni prispevki so prosto in takoj po objavi dostopni za deljenje in uporabo ob ustreznem citiranju originalnih avtorjev in vira (Licenca CC BY). Objavljene revije so dostopne na naši spletni strani in povzete v relevantnih bibliografskih bazah oziroma digitalnih knjižnicah.
Sprejem in objava prispevkov je za avtorje brezplačna.